czwartek, 09 kwietnia 2009
 
Jesus Christ Superstar (1973)
sobota, 21 marca 2009

"Willow's Song" jest utworem skomponowanym przez amerykańskiego kompozytora Paula Giovanni na użytek filmu "The Wicker Man" (polski tytuł "Kult") i najbardziej znanym utworem z tego obrazu. Jego słowa są zaczerpnięte ze sztuki "The Old Wives Tale" autorstwa George'a Peele.

Film opowiada historię oficera policji badającego sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Trop prowadzi go do jej rodzinnej wioski usytuowanej samotnie na odległej szkockiej wyspie i zamieszkałej przez pogan. Niespodziewanie na miejscu wszyscy mieszkańcy zaprzeczają jakoby kiedykolwiek o zaginionej słyszeli. Sierżant Howie nie daje im jednak wiary.

Jedna z najciekawszych scen odbywa się wkrótce po jego przybyciu na wyspę. Podczas pobytu w miejscowej gospodzie, późnym wieczorem słyszy córkę właściciela, która śpiewem próbuje skusić go do przyjścia do jej pokoju.

Kult (1973)

Spośród licznych coverów tej piosenki najbardziej znana jest wersja zespołu Sneaker Pimps' zatytułowana "How Do". Można ją też było niedawno usłyszeć w horrorze "Hostel".

Film mi się bardzo podobał. Ma ciekawą fabułę z zaskakującym zakończeniem, a prócz tego jest bardzo nietypowym i specyficznym rodzajem musicalu. Jest wreszcie klimat angielskiej prowincji który absolutnie uwielbiam oraz Christopher Lee w jednej z drugoplanowych (acz znaczących) ról.

Christopher Lee

(nie ukrywam, że sięgnąłem po ten film zaintrygowany powyższym obrazkiem, który znajdował się na okładce pudełka)

W 2006 roku powstał remake "Kultu" z Nicolasem Cage (brrr) w roli głównej. Nie miałem okazji obejrzeć i chyba się nie skuszę :]

  • Angielska krew - Christopher Lee w swojej prawdopodobnie najbardziej znanej (kultowej ;) roli
wtorek, 17 marca 2009

Wspominałem niedawno o wykładzie z Animacji Komputerowej na który trafiłem. Otóż kilka obejrzanych tam animacji zainspirowało mnie do własnych poszukiwań. Na pierwszy ogień wziąłem Listę zwycięzców i nominowanych do Oscara dla Najlepszego Animowanego Filmu Krótkometrażowego. No i muszę powiedzieć, że niektóre rzeczy są tam naprawdę rewelacyjne! Na przykład zwycięzca z 1992 roku, film Daniela Greaves'a pt "Zmanipulowany" (ang. "Manipulation").

Zmanipulowany (1991)
sobota, 14 marca 2009

Ayub Ogada jest znanym kenijskim muzykiem, łączącym tradycyjne afrykańskie brzmienie z dźwiękami rocka oraz muzyką soul. W 1979 roku założył zespół African Heritage Band z którym występował  przez 6 lat. Grupa nagrała 2 albumy i Ogada stał się osobą rozpoznawalną w swoim kraju.

Ayub Ogada

W 1986 z nadzieją zrobienia międzynarodowej kariery wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Przez kilka pierwszych lat występował na ulicach Londynu, śpiewając swoje piosenki przy akompaniamencie nyatiti (8-strunna tradycyjna afrykańska lira), grzechotek oraz dzwonków.

Wkrótce jego muzyka została zauważona i dostał zaproszenie do występu na festiwalu zorganizowanym przez World of Music, Arts and Dance (fundacja założona przez Petera Gabriela mająca na celu promowanie muzyki innych kultur). W efekcie w 1993 roku nagrał swoją pierwszy zagraniczny album "En Mana Kuoyo". Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest piosenka "Kothiboro", którą można było niedawno usłyszeć w filmie "Wierny ogrodnik".

Wierny ogrodnik (2005)

Dalsze lata kariery Ayub Ogady to liczne koncerty oraz współpraca z innymi muzykami i zespołami, mi. in. Susheela Raman czy Afro Celt Sound System. W 2007 roku powrócił na stałe do rodzinnej Kenii.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24